Dizi oynuyor Domaniç seyrediyor

Haber: Ankara Domaniçliler Platformu

Tarihi dizilerin izleyicilerine dizinin geçtiği yer, zaman, mekan ve olaylara merak uyandırması, geçtiğimiz dönemlerde sıkça şahit olduğumuz bir durum. Diriliş Ertuğrul dizisi de özellikle Osmanlı’nın kurulduğu beldeler olan Söğüt ve Domaniç’e  merak uyandırmaya başladı bile. Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Ana’nın beldemizdeki Türbesine olan ziyaretler de ilerleyen zamanlarda dizi sayesinde artacaktır.

Diriliş Ertuğrul dizisi Domaniç’in tanıtımı için önemli bir fırsat. Dizi ve filmlerin turizme olan katkılarını düşündüğümüzde ve Ertuğrul dizisinin bu kadar büyük yankı bulduğunu ele aldığımızda yapılacak küçük adımların Domaniç için büyük getirisi olabilir.

Bu fırsatı değerlendirmek isteyenler de az değil. Ankara Haymana İlçesi Kaymakamı ve Belediye Başkanı geçtiğimiz haftalarda Hayme Ana bizim ilçemizden de geçti” diyerek dizi setini ziyarette bulunup, oyuncuları ve yapımcılarını ilçelerine davet ediyorlar. Tarihine sahip çıkan Haymana İlçesi yönetiminin bu hareketini takdirle karşılıyoruz. Ve soruyoruz: Peki Domaniç olarak biz bu fırsatı değerlendirebiliyor muyuz? Fırsattan da öte bu Domaniç’in tarihine sahip çıkmak adına tarihi bir sorumluluk değil midir? Zira kitap okuma sayısı oldukça düşük olan ülkemizde, okuyarak Osmanlı’nın Söğüt ve Domaniç’te kurulduğunu öğrenemeyenler, bu dizi nedeniyle öğrenecekler ve zihinlerinde uzun süre yer edecektir…

Diriliş Ertuğrul dizisi 250 kişilik kadrosuyla büyük bir platoda çekiliyor. Dizinin bu plato dışına çıkmasının mümkün olmayacağını bir röportajında dile getiren dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ, Domaniç’te çekim yapılmasının mümkün olmadığını dile getiriyor.

Fakat Domaniç’in tanıtımını yapmak için illaki dizinin Domaniç’te çekilmesine gerek yok. Yeter ki dizinin özellikle ilerleyen bölümlerinde Domaniç’in ismi Söğüt ile beraber sıkça anılsın. Dizi setinde Ertuğrul karakterini canlandıran Engin Altan Düzyatan ile yapılan bir röportajda dizinin başrol oyuncusu Engin Altan,Söğüt diyor fakat Domaniç demiyor. Çünkü Domaniç’i bilmiyor belki veya bilse de farkındalığı yok. Bu farkındalığı başta dizi setindekilere ve tüm izleyenlerde oluşturmak biz Domaniçlilerin vazifesidir. Bunun için Domaniç yerel yönetimi ve sosyal toplum kuruluşları kollarını sıvamalı ve biran önce dizi setine ziyarette bulunarak  Domaniç’i ve Hayme Ana’yı anlatmalıdır.

Domaniçliler olarak hedefimiz diziyi izleyen herkesin Osmanlı’nın Domaniç’te kurulduğunu ve Hayme Ana’nın türbesinin Domaniç’te olduğunu bilmesini temin altına almak ve tarihi sorumluluğumuza sahip çıkarak Hayme Ana’nın manevi şahsiyetinden faydalanmak olmalıdır. Ve diziyi izleyen herkes diyebilmelidir ki Kayı Boyunun Yiğit Anası Haymana Domaniç’tedir ve Domaniçliler Hayme Ana’nın öz torunlarıdır…