Birlik içinde açıldı

Kayıboyu Domaniç Kültür Derneği 9 Nisan Cumartesi  günü düzenlenen törenle açıldı. Açılış töreninde  siyasi parti İlçe Başkanları ve Belediye Başkanı kurdeleyi birlikte kesti.


Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Ak Parti İlçe Başkanı Yurdagül Bakkal, CHP İlçe Başkanı Temel Ergün, MHP İlçe Başkanı Halil İbrahim Türkmen,
Bursa VIP Motorıders Club Başkanı Turhan Gürsel ve protokol üyelerinin de katıldığı açılışta konuşan Belediye Başkanı Sahvet Ertürk,
“Daha önce bizim bir derneğimiz vardı DOTUFAD, tabi ki ilgisizlikten kapandı. Bana özellikle Gazeteci Mustafa Yiğit´in gelip ısrarla biz Domaniç kültürünü tanıtmak zorundayız. Bir dernek kurmamız gerekiyor, bu dernek herkesi kapsaması gerekiyor, bize ne gibi destek verirsiniz dedi. Bunun üzerine bende herkesin tek bir bütün olarak birleşme şartıyla Domaniç Belediyesi olarak destek olacağıma söz verdim. Dört toplantı yaptık ve derneğimizi kurduk. Kayıboyu demek yörük demek, Kayıboyu demek Türk demek, boynumuza taktığımız poşu değildir. Bunun adı keyfiyedir. Bunu taşımak kolay değildir. Bunun her birinin bir anlamı vardır. Kırmızı Türklüğü, yeşil İslam´ı, sarı bereketi, mor cesurluk ve yiğitliği, beyaz saflığı ve temizliği ifade eder. Burada tek yürek ve birlik beraberlik olarak kültürümüzü tanıtmak zorundayız. Aksi halde çeşitli bahanelerle kurulan her dernek Domaniç´imize zarar verir. Herkes dernek kurduğu zaman hangi birine yardım edelim. Aynı amacı güdüyoruz, aynı fikirleri savunuyoruz. Domaniç´i tanıtmak zorundayız. Eğer bir yer kültürel değerlerini yaşamıyor, yaşatamıyorsa o toplum yok olur. Gelin tek yürek, tek bilek ve tek bir dernek altında gerçek bir Domaniç´i tüm dünyaya tanıtalım. Bizler her derneğe elimizi uzatamayız. Gelin tekbir dernek altında toplanın. Başka yerlere özeniyoruz. Tavşanlı´ya – İnegöl´e özeniyoruz. Niye ? Çünkü siyaset zamanı siyaset yapıyorlar, bittikten sonra tek yürek olarak memleketleri için çalışıyorlar. Bizde bunu yapmak zorundayız. Yoksa birbirimizi taşlamakla hiçbir yere varamayız. Domaniç´te birlik ve beraberliğimizi sağlamak zorundayız. Bakın o zaman kendi vekilimizde çıkaracağız hangi partiden olursa olsun. Çünkü kendi vekilimizi çıkarmadığımız sürece bizimle kimse ilgilenmiyor. Hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Kayı Boyu Domaniç Kültür Derneği Başkanı Muharrem Tunç ise konuşmasında, “Kayı Boyu Domaniç Kültür derneğimiz İlçemize hayırlı olsun inşallah güzel işler yapmak nasip olur. Çok yorucu bir yolculuğa başlıyoruz. yıllardır derneklerle uğraşıyorum ama inşallah başarılı oluruz diliyorum ve desteklerinizi bekliyorum”
dedi.

Konuşmaların ardından Derneği açılışı yapıldı. Açılışta kurdeleyi Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Ak Parti İlçe Başkanı Yurdagül Bakkal, CHP İlçe Başkanı Temel Ergün, MHP İlçe Başkanı Halil İbrahim Türkmen ve Kayıboyu Domaniç Kültür Derneği Başkanı Muharrem Tunç kesti.

Açılıştan sonra Hatice Aykan´ın çalıştırdığı Folklör Ekibi Halk oyunlarını sergiledi.

Program sonunda ikram verildi.

Kayıboyu Domaniç Kültür Derneğinin binası Domaniç Belediyesi Eski Otel altında.

Ayrıca, derneğin açılışına gelen Bursa VIP Motorıders Club´ü törenin ardından Domaniç´i turladı.