Çokköy de ürettiği brokoliden 60 bin lira kazandı

SAMSUNG CSC

Çokköy de, yeni ürün arayışı içerisinde olan bir çiftçi brokoli yetiştiriciliğine yöneldi ve dokuz dönümden 60 bin türk lirası kazandı.

Çokköy ‘de yaşayan bir çiftçi deneme amaçlı ekilen brokoliden olumlu sonuç aldı. Tüketiciler tarafından da brokoliye ilginin son yıllarda artması üzerine ilçede üretim alanını geliştirmek isteyen çiftçi bu ürüne yöneldi.
Otuz yıl inşaatlarda ustalık yaptıktan sonra son bir yıldır kendini alternatif çiftçiliğe adayan 51 yaşındaki Şenol Keskin, brokolinin satış problemi olmadığını ve her zaman pazarı olduğunu belirtti.
Brokoliye marketlere hep baktığını ve ufak bir ambalajın içinde 5-6 lira satış fiyatını gördükten sonra üretime geçtiğini aktaran Keskin, ” Şu memlekette ne olur hesabı yapıyordum. Kırağı vurmaz, domuz yemez, hesabı. En mantıklı brokoliyi uygun gördüm. Ben burada dokuz dönüme 18-20 bin lira masraf yaptım. 40 bin liraya yakın kar elde ettim. Toplam 60 bin lira kazancım oldu. Bizim memleketimizde olacak bu dedim ve oldu. Hem de arkadaşlara da yardımcı olacağım, erken olursa onlara da her zaman destek olacağım. Göçü önlemek için yaptım. Gençlerimiz bu işi ilk hedefte görmesi lazım ve kazancı bilmesi lazım. Bizim yaptığımız hayvancılık zarar ediyor, çocukları kendi arazimizde kendimizden soğuktuk. Teşvik olarak yapsaydık oğlum süt parasından evimizin ihtiyacını karşılarız. Çocuklar ne yaptı yem şu fiyat saman şu fiyat diye çocukları soğuktuk ve göç etmek zorunda kaldılar. Arazimizin %30u ekildi, %70i boş. Neden? Göç buldu. Bizim köyümüz 500 hane. Ben 3 dönüm buradan buğday kaldırsam taş çatlasın 800 kilo buğday kaldırırım. 1 liradan 800 lira kazanırım. 800 liraya ben buraya komple lahana doldursam en azından 4000 tane, 5000 tane lahana olur. 1 liradan satsam 5000 lira yapar. 5er liradan versem 20000 lira yapar. 3 dönüm olan yerden 20000 para kazanırsın. Bizim burası neden kaynaklanıyor, milletimiz tembel yada köylülükten kaynaklanıyor. Çok gezen mi bilir çok okuyan mı bilir. Çok gezen bilir. Biz çok gezdiğimiz için araştırdık, bunu bulduk ve yaptık. Takdiri artık milletin. ” dedi.
Keskin, bir dahaki yıl brokoliyi 30 dönüm alanda yapmayı düşündüğünde sözlerine ekledi.
İncelme için gide İlçe Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul ve Domaniç İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Ataman da ilçede ilk kez brokoli üretiminin yapıldığını vurgulayarak, ilk olmasına rağmen çok başarılı olduğunu ve ilçedeki çiftçilerin alternatif tarım olarak değerlendirebileceğini söyledi.
İlçenin iklim ve coğrafi yapısı itibari ile bölgedeki en kaliteli ürünleri üretebileceğinin altını çizen Ataman, diğer çiftçilerin de örnek alarak farklı ürün deseninde daha fazla gelir elde edebileceğini sözlerine ekledi.