Yol asit kamyonlarına kapatılacak !

İlçe Kaymakamı Karaloğlu asit kamyonları ile ilgili yapılan araştırma ve görüşmelerden sonra siteden yaptığı yazılı açıklamada, asit kamyonlarının Bandırma Eti maden Sülfürik asit fabrikasından dolu olarak hareket edip Bursa – İnegöl – Domaniç – Tavşanlı istikametinden Emet Eti bor fabrikalarına Bor üretimi sağlamak için Günlük 20 ile 30 sefer arası Sülfürik asit taşıdığıni tespit ettiklerini belirtti.

Seferler yapılırken gelen şikâyetler üzerine gerek basın mensuplarının gerekse duyarlı vatandaşların çekip gönderdiği fotoğraf ve videoları incelediklerini de ifadelerine ekledi.

Karaloğlu,
“Sızma yapan kamyonlara cezai müeyyideler uygulanmış, firma tarafından bu araçların kullanılmaması yönünde uyarılar yapılmıştır. Ayrıca ETİBOR EMET ve ETİ BANDIRMA sülfürik asit fabrikası müdürleri ile irtibata geçilerek durum anlatılmış ve kurumlarınca alınması gereken tedbirler söylenmiştir. Polis ve jandarma ekiplerimizce yapılan yol uygulamalarımız sıklaştırılmış ve yapılan kontroller neticesin de 13 adet ASİT KAMYONUNA 3.550 Türk Lirası ceza uygulanmıştır. Bütün bu uyarı ve kontrollerimize rağmen 9 Ekim Pazar günü Durabey yakınlarında 1 adet asit kamyonu arızalanmış ve asit sızdırması sonucu gerek yol güvenliğine gerekse çevreye zarar verdiği tespit edilmiştir. Olayın haber verilmesinin hemen ardından Emniyet, Jandarma, Belediye, İl çevre ve şehircilik, Karayolları ekiplerine haber verilmiş ve olayın en az zararla atlatılması için çalışmalar yapılmıştır.
Asit Kamyonu Bölge trafik ekipleri nezaretinde Tunçbilek üzerinden Emet bor işletmelerine ulaşması sağlanmıştır.
Ayrıca trafik ekiplerimizce araca 1200 Türk lirası ceza uygulanmış, çevreye verdiği zararlardan dolayı tutanaklar tutulup ceza uygulanmak üzere Karayolları Bölge müdürlüğüne ve İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne iletilmiştir.Yapılan uyarılar ve denetimlere rağmen taşıyıcı firmanın eksikliklerinden ve tankerlerin eski ve yıpranmış olmasından kaynaklı olarak yaşanan bu kaza ve sızdırma olayları Kaymakamlığımız tarafından en üst düzeydeki sorumlularına iletilmek üzere Kaymakamlık makamında ETİ Bor işletme müdürü Metin Arslan ve ETİ Maden işletmeleri Üretim Daire başkanı Emin TÜRK ile toplantı yapılmıştır” dedi.

İlçe Kaymakamlığında yapılan toplantılardan sonra alınan kararlar ise şu şekilde belirtildi;

Sızma yaratan araçların tespitine yönelik bandırmada kontrol noktası oluşturulup araçların dolumu gerçekleştikten sonra sızma olup olmadığı yarım saat bekletilerek kontrol edilmesi, Eski olan tankerlerin yenilenmek üzere trafikten çekilmesi, İncelmiş ve sızma tehlikesi görülen tankerlerin Eti Bor işletmeleri mühendislerince tespit edilerek bakıma gönderilmesi,
Acil durum olmadığı müddetçe Domaniç sınırları içerisinde hiçbir noktada durmadan transit olarak geçişin sağlanması, acil bir durum yaşanırsa derhal durumdan yetkili makamlara bilgi verilmesi, Firma yetkililerine yaşanan olumsuzluklardan dolayı gerekli cezai müeyyidelerin Eti Bor tarafından da uygulanması.

Bütün yapılacak kontrol ve eksikliklerin giderilmesi için 10 gün süre verilmesi kararlaştırılmıştır.

Kaymakamlık tarafından yapılan son uyarılara rağmen firma eksikliklerinden dolayı yaşanacak bir sızıntı daha olması durumunda yolun asit kamyonlarının geçişine kapatılması dahil en katı tedbirlerin alınacağını ve konunun kaymakamlık tarafından hassasiyetle takip edildiği duyuruldu.